Skip to main content

BAKA'dan faizsiz kredi desteği programı lansman tıoplantısı Odamızda yapıldı

 
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, BAKA ‘İmalat Sanayi Destek Programı (Mikro ve Küçük İşletmeler)’ ve ‘Ekoturizmin Geliştirilmesi Destek Programı’nın lansman toplantısı düzenlendi.
Programlar kapsamında toplam 60 milyon TL (10 Milyon TL Ekoturizm için, 50 milyon TL İmalat Sanayisi için) tutarında Faizsiz Kredi Desteği verilecek. Detaylar için: https://baka.ka.gov.tr/destek-programlari bağlantısı kullanılabilecek.
 
Tanıtım toplantısında BAKA Proje ve Koordinasyon Birim Başkanı Dr. Olcay Sayın bir sunum yaptı. Sayın, sunumunda: Programın üretim- imalat sanayi destek programından teknolojik olarak yenilik yapmak isteyen küçük işletmeler için avantaj sağlamasının yanı sıra diğer üretmiş oldukları ürünlerin pazarlanması ve ihracatında faydalı olacağını aktardı. Üyelerimizin de katıldığı toplantıda finansmana erişimde zorluk yaşayan küçük işletmelerin hazırlayacağı projelerle destek alabilecekleri vurgulandı.
 
DESTEKTEN YARARLANMA KOŞULLARI
BAKA yetkilileri tarafından destekten yararlanma koşulları şöyle özetlendi:
“Çevrim içi müracaat için son başvuru tarihi: 20 Ocak 2023
İmalat Sanayi Destek Programı (Mikro ve Küçük İşletmeler) Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, bu programla TR61 Düzey-2 Bölgesi’nde yer alan imalat sanayi işletmelerinin rekabet edebilirliği ile yenilikçilik potansiyelinin sürdürülebilir bir şekilde güçlendirilmesini hedefliyor.
Programda asgari destek tutarı 200 bin TL, azami tutar ise 3 milyon TL olacak.
Programının öncelikleri şunlardır:
Öncelik 1: İşletmelerin imalat, tasarım, test, pazarlama kapasite ve yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamak,
Öncelik 2: İşletmelerin ihracat ve ithal ikame üretim kapasite ve yeteneklerini artırmak,
(Faizsiz Kredi Desteği ’ne başvuracak mikro ve küçük işletme sınıfındaki KOBİ’lerin proje teklifleri bu önceliklere göre değerlendirilecek.)
Ekoturizmin Geliştirilmesi Destek Programı
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, bu programla TR61 Düzey-2 Bölgesi’nde kıyı şeridine sıkışmış olan turizm faaliyetlerinin tüm bölgeye yaygınlaştırılması, kıyı şeridinde yer alan turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve çevreye duyarlı turizm modelinin bölgede yayılmasını hedefliyor.
Toplamda 10.000.000 TL bütçesi bulunan programa son başvuru tarihi 20 Ocak 2023. Programda asgari destek tutarı 200 bin TL, azami tutar ise 3 milyon TL olacak.
Programının öncelikleri şunlardır:
Öncelik 1: Bölgede ekoturizm yatırımlarını ve faaliyetlerini yaygınlaştırmak,
Öncelik 2: Spor turizmine yönelik yatırımları çeşitlendirmek,
Öncelik 3: Turistik faaliyetlerden kaynaklanan atıkların yönetimine yönelik yatırımları artırmak.
Faizsiz Kredi Desteği ’ne başvuracak KOBİ’lerin proje teklifleri (Turizm işletme belgesine göre 4 yıldız ve üzeri sınıftaki oteller ile tatil köyleri uygun başvuru sahibi değildir) yukarıda verilen önceliklere göre değerlendirilecek.
Potansiyel Başvuru Sahipleri; proje başvurularını Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden elektronik olarak 20 Ocak 2023 tarihi saat 23.59’a kadar gerçekleştirebilecek.”
 
SORU- CEVAP BÖLÜMÜ
Toplantının sonundaki soru cevap bölümünde ise katılımcıların sorduğu sorular BAKA yetkilileri tarafından yanıtlandı. Toplantıya İŞKUR İl Müdür Yardımcısı İsmail Taşçı ve Meclis Başkanımız Ömer Çeliker’in yanı sıra Burdur 2. OSB Müdürü Bülent Arslanboğa, Bucak OSB Müdürü Binnur Çığrı, BAKA Burdur Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Mustafa Yüce ile BUTSO üyeleri, işletme sahipleri ve muhasebeciler katıldı.

Yararlı Linkler

İletişim

0 248 234 62 05

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal Medya

Adres: Yeni Mahalle Şehit Teğmen Halil DEMİRÖRS Cad. No: 2 Burdur Türkiye Telefon: +90 248 234 62 05 pbx Faks: +90 248 233 67 34
Bu site, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem Servisi tarafından hazırlanmaktadır. | Tüm hakları saklıdır. | © 2021 butso.org.tr | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.